češtinaangličtina

NÁBOR do amatérské části - taneční skupina/sbor/hudební skupina

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ hledá

TANEČNÍKY / TANEČNICE / ZPĚVAČKY / MUZIKANTY

do AMATÉRSKÉ části souboru

Nábor 2018

středa 3. října 2018

od 15.30 zápis uchazečů

16.00 začátek náboru

sídlo souboru - Štefánikova 53a Brno

Podmínky výběrového řízení do profesionální části

PODROBNÉ PODMÍNKY VÝBĚROVÉHO ŘÍZENÍ

DO PROFESIONÁLNÍ ČÁSTI SOUBORU:

A) TANEČNÍK/TANEČNICE 

Požadujeme taneční i pohybové dovednosti, osobitý jevištní projev, schopnost improvizace, rozvinuté hudební a rytmické cítění, taneční paměť a zpěv. Předpokladem jsou základy klasického, lidového a moderního tance. Praktické taneční zkušenosti jsou vítány. Odpovídající zdravotní způsobilost podmínkou.

Průběh konkurzu:

1. kolo

 • taneční trénink

 • praktická část – klasický a lidový tanec (vhodný oděv a obuv s sebou)

 • zpěv (připravit si jednu lidovou píseň - hlasový rozsah a intonace)

2. kolo (jen pro úspěšné uchazeče 1. kola)

 • praktická část – moderní a lidový tanec

 • herecký projev

 • vlastní ukázka, choreografie (z nahrávky na vlastním nosiči - CD, DVD)

 • hra na některý z lidových nástrojů výhodou (gajdy, fujara, heligonka, píšťala, atd.)

 

B) HUDEBNÍK 

pro housle, violu, violoncello, kontrabas, klarinet, zobcovou flétnu

 • libovolná stupnice + rozložené akordy dle vlastního výběru, u houslí a violy vítány dvojhmaty, nejsou podmínkou

 • přednes dle vlastního výběru a možností, absolventi hudebních škol (ZUŠ, konzervatoř, JAMU, AMU) např. 1. větu klasického nebo romantického koncertu, případně sólová skladba libovolného žánru

 • dvě lidové písně, táhlou a rychlou (dle vlastního výběru), které uchazeč zahraje s naší cimbálovou muzikou (prim či doprovod), uvítáme zpěv, u klarinetistů oceníme schopnost hry na zobcovou flétnu

 • hra z listu - notový materiál zašleme přihlášenému uchazeči elektronicky předem

 • praxe v oboru vítána – není podmínkou

 • vítáme ukázky vlastní tvorby, zejména zaměřené pro vlastní nástroj, zajímají nás i partitury a nahrávky vlastních hudebních úprav (možno zaslat předem)

 • hra na některý z lidových nástrojů výhodou (gajdy, fujara, heligonka, píšťala, atd.)

 • nástroje s sebou, kontrabas zajistíme

pro cimbál

 • stupnice dle vlastního výběru v celém rozsahu, akordy, tercie, oktávy

 • přednes dle vlastního výběru a možností, absolventi hudebních škol (ZUŠ, konzervatoř) – koncertní skladba pro cimbál

 • harmonický doprovod dvou lidových písní, táhlé a rychlé (dle vlastního výběru), které uchazeč zahraje s naší cimbálovou muzikou

 • hra z listu - notový materiál zašleme přihlášenému uchazeči elektronicky předem

 • praxe v oboru vítána – není podmínkou

 • cimbál zajistíme 

 

Všeobecné podmínky a informace pro obě pracovní pozice:

 • kvalifikační předpoklady : VŠ (Bc.) – není podmínkou

 • hlavní pracovní poměr, plný pracovní úvazek – v souladu se zákoníkem práce v platném znění

 • platové podmínky : hudebníci PT 12, tanečníci PT 11

Platové podmínky se řídí  zákonem  262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů a nařízením vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů“

 • pro zaměstnance nabízíme možnost ubytování

 • předpokládaný nástup:  dle domluvy

 • dále nabízíme: stabilní finanční příjem, 5 týdnů dovolené na zotavenou, možnost zvýhodněného stravování, možnost pracovat v jediném profesionálním tělese svého druhu v ČR, možnost vlastního rozvíjení se v oboru, tvůrčí práci v mladistvém kolektivu, po dohodě s vedením možnost dálkového studia při zaměstnání

AMATÉRSKÁ ČÁST Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ

AMATÉRSKÁ ČÁST

Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ

 

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ je jediným profesionálním tělesem svého druhu v České republice s 60letou tradicí. Svým širokým záběrem, různorodostí repertoáru a stylem zpracování lidových písní a tanců patří k jedinečným souborům, působícím na folklórní scéně v ČR.

Amatérskými členy jsou převážně studenti brněnských středních a vysokých škol (od 16 let), kteří chtějí při studiích navázat na působnost ve svých domovských folklorních souborech. Podmínkou přijetí je úspěšné absolvování náboru, který probíhá 1x ročně, zpravidla v měsíci říjnu.

Vystoupení amatérské části spolu s profesionální částí jsou vrcholem programové nabídky souboru a jsou nazývána celosouborovými, jelikož v nich účinkují všechny složky souboru. Pro dívčí pěvecký sbor a amatérské muzikanty jsou nedílnou součástí také koncerty s orchestrem lidových nástrojů.

 

a) Taneční skupina

Nábor probíhá formou taneční zkoušky Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ, tj. řady cvičení, tanečních prvků a variací, vycházejících z jednotlivých národopisných oblastí Čech, Moravy a Slovenska, ale i jiných tanečních technik, které předvádí stávající členové taneční skupiny. Účastníci náboru se je snaží repetovat co nejpřesněji. Důležitým faktorem je také zpěv. Úspěšní absolventi náboru jsou přijímáni do semináře.

Seminář je obdobou běžných nácviků taneční skupiny, kde se seminaristé učí základní taneční techniky, choreografické pasáže tanců z různých národopisných regionů. Tréninky probíhají většinou 1x týdně (ve středu) od 18.00 do 22.00 hodin v rozmezí 2-6 týdnů.

Nácviky taneční skupiny probíhají 2x týdně (v úterý a čtvrtek) od 18.30 do 22.00 hodin. V nácvičném období, které trvá od října do března, jsou nácviky doplňovány občasnými víkendovými soustředěními.

 

b) Dívčí pěvecký sbor

Nábor probíhá formou vyzkoušení intonace, rozsahu, rytmu a pěveckého projevu. Praxe ve folklorních souborech není podmínkou, je však výhodou při následné práci sboru.

Nácvik dívčího sboru probíhá 1x týdně (v úterý) od 18.00 do 21.00. Nacvičuje se repertoár z různých regionů a žánrů, proto je u členů důležitá flexibilita, komplexnost a pro mnohočetnost hlasů také schopnost zpívat samostatně (zejména při nácvicích). Vybrané členky dostávají příležitost i sólového projevu. Jelikož koncepce souboru zařazuje sbor i do společných programových čísel s taneční skupinou, je nutná i pohybová průprava, která probíhá (zpravidla jednou za 14 dní) od 18.30 do 21.30.

 

c) Orchestr lidových nástrojů

Amatérská část orchestru lidových nástrojů je spíše výjimečná a slouží k posílení některých postů.

Nábor probíhá na základě plnění disciplín pro dané nástroje (pěvecky i instrumentálně). Uchazeč by měl v ideálním případě zahrát jednu stupnici dle vlastního výběru, interpretovat skladbu, která se zdaleka nemusí týkat jen folklórního žánru (část koncertu, sonáty nebo jiné skladby z oblasti vážné hudby), snažit se na místě zahrát z partů, jež tvoří současný repertoár orchestru, zazpívat dvě písně rozdílného charakteru a nakonec se improvizačně včlenit do cimbálové muziky sestavené z členů orchestru. V případě uchazeče na post houslisty se očekávají alespoň základní primášské dovednosti. V případě uchazečů na nástroje kontrabas a cimbál budou nástroje zapůjčeny na místě, není nutné nosit vlastní.

Nácvik profesionální složky hudební skupiny s amatérskými členy neprobíhá pravidelně, jako je tomu u taneční skupiny či dívčího sboru. Účast na nácvicích závisí na počtu a rozložení vystoupení v umělecké sezóně.

Nalezeno 3 články

Kalendář

září 2018

září 2018
poútstčtsone
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Program

Nejbližší představení

Folklorní sdružení JÁNOŠÍK Brno


je významným subjektem v oblasti realizace mnoha kulturních akcí v městě Brně i po celé republice.
Je zřizovatelem Dětského tanečního studia ONDRÁŠEK.